Skaitykite daugiau
Labanoro regioninis parkas yra rytinėje Lietuvos dalyje, Molėtų, Utenos ir Švenčionių rajonuose. Jį sudaro net 55344 ha plotas, regioninį parka sudaro gamtiniu ir etnografiniu požiūrių vertingiausios teritorijos, jos suskirstytos į zonas, draustinius, parkas turi du rezervatus: Kauneliškio – skirtą išsaugoti sengires ir Girutiškio, kuriame yra saugomos gervės, ereliai žuvininkai, kurtiniai, daug kitų paukščių ir žinduolių. Rezervatas, visai šalia Labanoro regioninio parko centro – Labanoro miestelio. Labanoro regioninis parkas ribojasi su Aukštaitijos nacionaliniu parku, tad keliaujant po gražiausias rytinės Lietuvos vietas, ko gero kirsite abiejų parkų teritoriją.
Labanoro regioninio parko širdyje – Labanoro giria, o joje, miestelis – Labanoras. Dažnai pravažiuojamas turistų, mat yra pakeliui link Aukštaitijos nacionalinio parko lankomiausių miestelių: Palūšės, Kaltanėnų, Ginučių ir kitų. Tačiau važiuojant pro šalį, šiame miestelyje ir jo apylinkėse verta ir sustoti, čia gausu gamtos ir kultūros paveldo objektų, miestelis pasitinka su tradicine lietuvių, Aukštaitijos kaimo architektūra.
Labanoro Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia raštuose minima nuo 1522 m. kaip griūvanti bažnyčia, kurioje kabėjo stebuklingu laikomas, Marijos Sopulingosios, paveikslas. Vėliau bažnyčia buvo atstatyta, tačiau po kelių dešimtmečių sudegė. Dabartinis pastatų kompleksas susiformavo atstatant bažnyčia 1818 – 1820 m. Pastatų ansamblį sudarė varpinė, klebonija, klėtis, ūkinis pastatas, šventoriaus tvora su vartais. 2009 m. vasarą, bažnyčia rekonstruota, tačiau tų pačių metų žiemą visiškai sudegė, kartu su visomis vertybėmis. Liko tik varpinė, pastatyta XIX a. pr. Talkos metu gyventojai atrado lobį – apie 70 kg. „baltojo metalo” ir virš 1000 caro laikų monetų. Šį radinį galite pamatyti Nalšios muziejuje, Švenčionyse. 2010 – 2011 m. bažnyčia vėl atstatyta, joje įrėminti po gaisro išlikusių meno kūrinių likučiai.
Šešios Labanoro pušys – netoliese Labanoro auganti išskirtinių pušų grupė, 1968 buvo paskelbta gamtos paminklu. Medžiai išsidėstę keliolikos arų plote, auga Antaliedės girininkijoje, Kauneliškio gamtiniame rezervate. Kiekviena pušis pažymėta informacine lentele. Tame pačiame rezervate auga ir aukščiausia Lietuvos pušis, jos aukštis net 44 metrai.
Labanoro ežeras – miestelio pakraštyje, jį galima pasiekti dviračių taku. Prie ežero yra įrengta poilsiavietė su maudykla, pavėsinėmis, bei stalais. Puiki vieta kelionės pietums gamtoje.
Miestelyje yra įsikūręs Labanoro regioninio parko lankytojų centras, jame galima aplankyti čia veikiančias parodas bei pamatyti gamtinę ekspoziciją. Lankytojų centre galima sužinoti apie visas parko lankytinas vietas, stovyklavietes. Centre teikiama informacija apie pėsčiųjų, dviratininkų ir vandens turizmo maršrutus.
Kviečiame sekti DayTrip naujienas ir idėjas kelionėms po Lietuva!
Norite keliauti patogiai su mūsų nemokamu gidu? Parsisiųskite mūsų mobilią aplikaciją DayTrip Lithuania Google Play arba Apple Store platformoje.
Komentuoti