Daugiau apie objektą

Anykščių šilelio Medžių lajų takas – tai pirmasis takas Baltijos valstybėse ir visoje Rytų Europoje, kur galima pasivaikščioti medžių lajų lygyje. Medžių lajų tako kompleksą sudaro: informacinis centras, Medžių lajų takas ir apžvalgos bokštas. Apžvalgos bokšto architektūros motyvu pasirinkta Lietuvos etnokultūrinio regiono Aukštaitijos tautinė juosta. Fasaduose dominuoja juostos motyvas iš rombų. Lajų takas, kurio ilgis apie 300 metrų, skirtas pažinti, tyrinėti ir grožėtis Anykščių šilelyje augančia Lietuvos dendroflora. Medžių lajų takas yra maždaug 5 km į pietvakarius nuo Anykščių, netoliese Šventosios upės kairiojo kranto, Anykščių šilelio prieglobstyje, kuris yra Anykščių regioninio parko dalis. Medžių lajų taką administruoja Anykščių regioninio parko direkcija.

Anykščių šilelio Medžių lajų takas prasideda nuo kalvos, netoli Puntuko akmens ir pamažu kildamas iki 21 metrų aukščio, vingiuoja palei medžių lajas. Tako pabaigoje pastatytas 34 metrų aukščio apžvalgos bokštas. Nuo bokšto viršūnės atsiveria vaizdas į Anykščių šilelį ir Šventosios upę, o tolumoje galima pamatyti ir aukščiausios Lietuvoje Anykščių Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios bokštus. Kad Medžių lajų taku galėtų pasivaikščioti neįgalūs ir pagyvenę žmonės, apžvalgos bokšte įrengtas keltuvas. Taku keliaujantiems lankytojams įrengti informaciniai stendai, kuriuose aprašyta vietinė flora ir fauna.

Palyginti nedidelis miškas yra vienas garsiausių Lietuvos miškų. Anykščių šilelį išgarsino garsus lietuvių poetas Antanas Baranauskas. Jis 1858–1859 metais parašė poemą „Anykščių šilelis“. Keliaujant Medžių lajų taku Jus lydės ištraukos iš „Anykščių šilelio“. Nuo informacinio centro iki Medžių lajų tako pradžios 6 pažintinės stotelės, skirtos susipažinti su medžiais bei su gamtos ir kultūros vertybe Puntuko akmenimi.

Anykščių Medžių lajų takas pradėtas statyti 2014 metų spalio mėnesį, finansuojant 2007–2013 metais iš Europos regioninės plėtros fondo gautas lėšas, pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas“, III etapas. Šiam projektui skirta 2,5 milijono eurų parama, su kuriomis papildomai buvo sutvarkytas prie tako privažiavimas ir aplinka bei pastatytas informacinis centras.

Atidarius šį Medžių lajų taką, per pirmą savaitgalį apsilankė 11 tūkstančių žmonių.

Šaltiniai:

  1. https://www.infoanyksciai.lt
  2. http://lajutakas.lt/

Žemėlapis