Daugiau apie objektą

Degučių Šv. Vincento Ferero bažnyčia stovi Degučių kaime, prie Žemaičių Naumiesčio–Katyčių kelio, Mirglono upės dešiniajame krante. Degučių Šv. Vincento Ferero bažnyčia ypatinga tuo, kad tai – bene vienintelė Europoje išlikusi trikampė medinė bažnyčia. Trikampis bažnyčios pastato planas labai neįprastas ir yra siejamas su Šv. Trejybės simboliu

Medinę bažnyčią 1757 m. pastatė Vainuto seniūnas Tadas Bilevičius. Jai dovanotas valakas žemės. 1840 m. bažnyčia remontuota, pristatytas bokštelis.

Manoma, kad statyti bažnyčią galėjo paskatinti „tamsi giminės dėmė“: iš istorinių šaltinių yra žinoma, kad Bilevičių giminę sukrėtė tragedija, kai Aleksandras Bilevičius užpuolė brolio Jono, Vainuto seniūno, dvarą, o užpuolimo metu žuvo Jono dukra Joana. Aleksandras Bilevičius greičiausiai pradėjo, o jo sūnus Tadas Bilevičius baigė statyti ir įrengė bažnyčią.

Bažnyčia liaudies architektūros formų, reto trikampio plano (kraštinių ilgis 18 m), su 3 šoniniais priestatais, trišlaičiu stogu. Viduje – trys drožinėti XVIII a. vietos meistrų altoriai su tapytais paveikslais, skulptūros. Šventoriuje – XVIII a. medinė stulpinės konstrukcijos varpinė su kalinėtu kryžiumi, XIX a. Nukryžiuotojo skulptūra. Šventoriaus tvora akmenų mūro, su vartais. Jame yra medinė varpinė ir koplytėlė.

Išskirtinis bažnyčios įrangos elementas yra sakykla, kurios apačioje įmontuota klausykla. Tai gana retai pasitaikanti architektūrinė kompozicija, padedanti tausoti nedidelės patalpos erdvę.
Bažnyčios šventorius apsuptas akmenų tvora. Dveji vartai įterpti tarp masyvių cementinių stulpų. Šventoriuje – koplytėlė, medinis kryžius su liaudies skulptūromis ir keturšonė, lentomis apkalta varpinė.

Degučių maldos namuose gyvenimas tekėjo stebėtinai pastoviai. Parapija visada buvo maža, todėl neturtinga, tačiau Degučių medinė bažnyčia buvo tvarkingai prižiūrima. Per du su puse šimto metų bažnyčia nedaug tepasikeitė, nors buvo triskart atnaujinta.

Degučių medinė bažnyčia Degučių bažnyčios pavadinimas XVIII-XX a. keitėsi tris kartus. 1805 m. inventoriuje bažnyčia pavadinta Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo vardu. Neįprasta trikampė Degučių bažnyčios plano forma visuomet asocijavosi su Švč. Trejybės simboliu. XIX a. Degučių bažnyčia vadinama Švč. Trejybės vardu. Šis titulas galėjo būti suteiktas 1811 m. Žemaičių vyskupo vizitacijos metu. Dabartinį Šv. Vincento Ferrero titulą Degučių bažnyčia įgavo XIX a. pabaigoje.

Šaltiniai:

  1. http://siluteinfo.lt

Žemėlapis