Daugiau apie objektą

Liubavo dvaro muziejus įkurtas unikaliame dvaro akmeniniame malūne. Šis dvaras yra vienas seniausių visoje Lietuvoje. Muziejus atidarytas 2011 metais menininko, kultūros ir visuomenės veikėjo Gintaro Karoso iniciatyva. Netoli Vilniaus esantis Liubavas – vienas seniausių ir romantiškiausių Lietuvos dvarų, įsikūręs vaizdingoje vietovėje prie Gerėjos upės, dabar vadinamos Žalesa.

Kiek mįslinga dvaro pavadinimo kilmė. Manoma, kad jis gali būti siejamas su iš prūsų kalbos kilusiais žodžiais Lubowo, Lubow, Liubow, Lubów, reiškiančiais „meilė“, „santuoka“. Galbūt anuomet prūsų bendruomenė, besitraukdama nuo užkariautojų į Lietuvos gilumą, apsigyveno Gerėjos upės slėnyje.

Liubavo dvaras iki XVI a. vidurio priklausė Lietuvos didiesiems kunigaikščiams. Jau 1546 metais Lietuvos valdovo Žygimanto Augusto dvaro iždo knygoje detaliai aprašyti tuo metu remontuoti Liubavo tvenkiniai. Liubavo dvarą per pusės tūkstantmečio istoriją valdė Lietuvos politinio, kultūros ir dvasininkijos elito atstovai. Liubavo savininkais buvo šalies didieji kunigaikščiai, Mikalojus Radvila Rudasis, Golejevskiai, Krišpinai Kiršenšteinai, Teresė Tyzenhauzaitė, Tiškevičių ir Slizienių šeimos.

Apsilankymas Liubavo dvaro sodybos vandens malūne-muziejuje, tai unikali galimybė pažinti svarbiausią Lietuvos tradicinio pramoninio paveldo objektą, nes malūnas, kuriame gaminami miltai duonai, per amžius buvo žmogaus egzistencijos pagrindas. Liubavo dvare yra vienintelis Lietuvoje malūnas, kuriame visiškai restauruota technologinė įranga, ištirti ir demonstruojami visi čia vykę keliolika technologinių procesų: nuo grūdų ir medienos, metalo apdorojimo iki milo ir elektros gamybos. Prikelta gyvenimui čia veikia net šimtametė hidroturbina.

Lankytojas dvare pasijunta laiku grįžęs į vandens malūno statybos laikotarpį. Pats pastatas neeilinis – tai virtuoziškos akmens statybos pavyzdys, kuriame akmenys sumūryti taip, kad tarp didžiulių akmens luitų netgi nesimato rišamosios medžiagos.

Viešosios įstaigos EUROPOS PARKAS vykdytą Liubavo dvaro malūno restauravimo ir pritaikymo kultūros ir viešosioms reikmėms projektą finansavo Lietuva, Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija pagal Europos ekonominės erdvės finansinį mechanizmą.

2012 metais Liubavo dvaro malūnas-muziejus pripažintas vienu iš geriausių Europos kultūrinio paveldo išsaugojimo pavyzdžių. Už kokybišką restauraciją jam suteiktas Europos Sąjungos kultūros paveldo prizas ir „Europa Nostra“ apdovanojimas.

Šaltiniai:

  1. http://www.liubavas.lt

Žemėlapis