Daugiau apie objektą

Petro Vileišio rūmai – tai vienas iš aukščiausios meninės vertės moderno ir neobaroko bruožų turinčių statinių Lietuvoje, kurio statybą 1904-1906 metais inicijavo inžinierius ir visuomenininkas Petras Vileišis, o pastato projektą sukūrė inžinierius A. Kleinas. Kaip gyvenamoji erdvė rūmai naudoti iki 1931 metų, tais pačiais metais čia įsikūrė Lietuvos mokslo draugija, o 1941 metais – Mokslų akademijos institutas.

Rūmai yra dviaukščiai su pusrūsiu ir mansarda. Planas beveik kvadratinis. Rūmai plytiniai, perdangos gelžbetoninės. Akmenys pamatams atvežti iš Suomijos. Stogas su trimis kupolais: šoniniai aukštesni, su dekoratyviniais bokšteliais, vidurinis žemesnis, paplokščias. Dengtas žvynine skarda, 1956 m. ji kai kur pakeista lygia cinkuota skarda. Tarp kupolų yra dekoratyvūs metaliniai kaminai. Pagrindinis fasadas orientuotas į Antakalnio gatvę. Jo iškyšos šonuose yra piliastrai, turintys sudėtinio orderio kapitelius. Interjeras puošnus su modernui būdingais elementais. Laiptų turėklais neobarokiniai. Viduje yra 13 olandiškų krosnių, lubas puošia lipdiniai. Išlikęs sietynas buvo pagamintas iš plieno ir fajanso P. Vileišio metalo dirbinių įmonėje „Vilija“, kaip ir neobarokiniais ornamentais papuošti vartai.

Gyvenamasis namas yra trijų aukštų plytų ir gelžbetonio konstrukcijų statinys turintis neobaroko ir neoampyro bruožų. Statinio aukštų planai – stačiakampiai, koridorinės sistemos ir asimetriški. Interjere vyravo neoklasicizmui būdingi puošybiniai elementai, o eksterjeras pasižymėjo puošnia ir tolygia menine architektūrine kompozicija. Namas buvo skirtas būtų nuomai, tačiau pasižymėjo ir kultūrine funkcija.

Ūkinio pastato planas suprojektuotas teritorijos kampe. Nors pastato patalpos išdėstytos viena eile, tačiau vakarinė pastato dalis – vieno aukšto, o rytinė – dviejų. Vienaaukštę pastato dalį puošė frontonėlis ir laiptuotas stogas, dengtas raudonomis stiegėmis. Visą statinių ansamblį supa pusiau geležinė, pusiau geltonų plytų tvora su vartais. Kai kurie vartelių stulpai dekoruoti dekoratyviniais žiedais ir neobarokui būdinga ornamentika – laiptais, žiedais, voliutomis.

Šiuo metu Petro Vileišio rūmuose įsikūręs Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas.

Vienas rūmų pastatų po restauracijos virto milžiniška saugykla. Joje saugoma dešimtys tūkstančių lietuvių liaudies dainų, pasakų, įvairiausių padavimų. Kai kuriai archyvų medžiagai – net keli šimtmečiai Vileišių rūmai – pirmoji lietuvių tautinio judėjimo rezidencija Vilniuje, atminties vieta.

Šaltiniai:

  1. www.madeinvilnius.lt

Žemėlapis